Na rozdíl od oficiálních olympijských her, které se pořádají - jak obecně známo - každé čtyři roky, se naše táborové olympijské hry (TOH) uskutečňují každoročně. TOH se staly na letním dětském táboře (LDT) pořádaném UK-FTVS (v posledních létech také ve spolupráci s HOBBY centrem v Praze 4) nedílnou součástí programu tábora a od roku 1962, kdy se LDT uskutečnil poprvé, nebyly ani jednou vynechány.
Je pochopitelné, že od konání prvního ročníku prošly TOH - jeho organizace, náplň, materiální zajištění apod. - mnoha změnami, které ne vždy měly pozitivní dopad jak na průběh her, tak na myšlení účastníků tábora. Z každého ročníku jsme se však dokázali poučit. V současnosti mají TOH svoji ustálenou podobu (jakkoli se nebráníme modifikacím) a troufáme si říci, že jsou dětmi oblíbené.
TOH uskutečňujeme ve čtyřech po sobě jdoucích "olympijských" dnech na konci tábora a jako jeho vyvrcholení. Coubertinovo heslo "Není důležití zvítězit, ale zúčastnit se" je průvodním heslem TOH. Zakladatel novodobých olympijských her údajně tuto větu nikdy nevyslovil, ale jeho působení v tomto směru bylo zjevné. V našich podmínkách vyjadřuje smysl a základní myšlenku TOH. Cílem her totiž je, aby se každý účastník tábora zúčastnil všech vypsaných soutěží a aby svým výkonem přispěl k závěrečnému hodnocení skupiny (národa), jejímž členem se stává pro TOH. Tomu jsou také uzpůsobena základní pravidla TOH, základní ustanovení a soutěžní řád.
V celkovém pojetí jsou TOH soutěží týmovou a mají povahu jak soupeření, tak spolupráce. O nejlepší umístění usilují mezi sebou tři národy - Atény, Korint, Sparta. Označení skupin není náhodné: představuje názvy starověkých řeckých států a připomíná slavnou tradici antických olympijských her.
S výjimkou vedení tábora a "personálu", jsou všichni účastníci LDT rozděleni do národů, a to losováním. Jde o slavnostní akt, k němuž se vždy schází celý tábor. Děti, jejich oddíloví vedoucí i praktikanti netrpělivě očekávají, jakou příslušnost jim los určí. Vlastní akt losování však neprobíhá zcela náhodně. S přihlédnutím na připomínky oddílových vedoucích dbáme na to, aby v rámci možností byly všechny tři národy výkonnostně pokud možno vyrovnané a aby tak měly pro jednotlivé soutěže TOH stejnou šanci. Ze stejného důvodu ještě děti dělíme do tří věkových kategorií.
Průběžné i konečné pořadí národů v TOH se určuje bodováním. Každá kategorie získává pro svůj národ body zvlášť, ve většině soutěží (především individuálních) rozlišujeme navíc pohlaví. Výsledky z jednotlivých soutěží se však sčítají pro celý národ. Prvotní podklad tvoří body, které každý účastník získá v příslušné soutěži či disciplině za své umístění. Např. ve druhé kategorii je 15 chlapců a 13 dívek. První v pořadí konkrétní soutěže obdrží 15 bodů, druhý 14, třetí 13 ...až poslední získá 1 bod. U děvčat je hodnocení stejné; v daném případě tedy 13, 12, 11 ...1 bod. Jestliže má jeden národ v kategorii více závodníků (závodnic) než ostatní národy, zruší se body nejhůře umístěného závodníka (závodnice) tohoto národa. Obdobně se postupuje i v případech, které nastávají u dvou národů a více závodníků. Tím je zaručena početní rovnost účastníků v součtech bodů a hodnocení těchto účastníků pro národ (pro národy) v individuálních soutěžích.
Uvedený způsob bodování, charakteristický pro individuální soutěže (běhy, skoky, hody, plavání apod.), odpovídá myšlence TOH o účasti dětí v nich. Každý závodník a závodnice může přispět podle svých sil a schopností k průběžnému i ke konečnému umístění národa, jehož členem je.
Týmové soutěže (basketbal, fotbal, přehazovaná, přetah lanem, štafetové soutěže apod.) se bodují jiným způsobem: za první místo v turnaji obdrží národ 50 bodů, za druhé 30 a za třetí 10.
Program našich TOH respektuje několik důležitých skutečností. V prvé řadě jsou jimi možnosti, které nabízí prostředí tábora a jeho materiální vybavení. Náš tábor je v tomto směru odkázán spíš na skromnější podmínky, avšak pouze do té míry, zda za takové podmínky lze označit jak samotné místo pobytu, tak jeho nejbližší okolí. Přírodní scenérie jihočeských luk, lesů, cest vinoucích se mezi nimi, rybníků, řeky Nežárky ...a samozřejmě dvou přírodních hlinitopísčitých hřišť v areálu tábora přímo svádí k uskutečnění různých soutěží TOH.
V druhé řadě bereme do úvahy věková a výkonová specifika dětí. Je totiž zřejmé, že tři rozdílné kategorie (I. kategorie 13 - 15 let, II. 10 - 12 let, III. 7 - 9 let) nemohou soutěžit podle stejných pravidel. Proto soutěže tomuto požadavku přizpůsobujeme. Tak např. jednou z disciplin je orientační závod. Kategorie nejstarších táborníků a tábornic absolvuje tento závod jako orientační běh se vším, co k tomu patří, tj. pouze s busolou a se "slepou mapou". Chlapci a děvčata II. kategorie soutěží v tzv. liniovém orientačním běhu, při němž je orientace v terénu značně ulehčena vedením trasy závodu po cestách a zakreslením této trasy do mapy. Pro nejmladší děti je zase určen "orientační a poznávací závod", který probíhá na nenáročné a označené trati v táboře a v jeho nejbližším okolí. Nejmenší závodníci a závodnice přitom plní jednoduché a pro ně zajímavé úkoly. Rovněž délka tratí odpovídá schopnostem jednotlivých kategorií.
Obdobně postupujeme i v dalších soutěžích. Při pádlování, které pořádáme na nedalekém rybníce, soutěží nejstarší chlapci a děvčata v různých disciplinách na kánoích, závodníci mladších kategorií na pramicích, přičemž kormidelníkem se stává praktikant z příslušného národa.
Některé soutěže jsou vypisovány jen pro určité kategorie. Příkladem je "táborový triatlon". Soutěž je určena pouze pro nejstarší táborníky - chlapce, kteří v ní plynule absolvují plavání (cca 200 m), jízdu na kole (cca 5 km) a běh (cca 3 km). Vítěz tohoto závodu se stává přeborníkem pro daný ročník TOH a získává titul "Táborového železného muže".
Třetím a neméně důležitým hlediskem, s nímž přistupujeme k pořádání soutěží TOH, je bezpečnost závodníků. Toto hledisko klademe aktuálně na první místo a projevuje se v maximální snaze vyhnout se úrazům nebo i jiným komplikacím. Při plavání např. je stále připraveno 5 praktikantů okamžitě zasáhnout v případě indispozice některého z plavců. Při pádlování musí mít všichni aktivní účastníci ochranné vesty, za jejichž upevnění zodpovídají vedoucí národů. Táborový triatlon vyžaduje od pořadatelů zvláštní opatření pro plavání a pro jízdu na kole, která se uskutečňuje na blízké silnici podřadné třídy. Přesto se tam mohou v průběhu závodu vyskytnout auta. V "rychlostním bikrosu", cyklistické disciplině určené pro II. kategorii chlapců, vyžadujeme, aby startující měli ochranné přilby. Atp.
Bezpečnostní opatření jsou v některých případech začleněny do ustanovení a pravidel soutěží.
V neposlední řadě se snažíme, aby zařazované soutěže a discipliny alespoň částečně odpovídaly programu skutečných letních OH. S ohledem na uvedené okolnosti jde v mnohých případech TOH pouze o symbolické srovnání. Tak např. veškeré terčové discipliny (střelba z malorážky, střelba z pistole, lukostřelba apod.) připomínáme našim dětem soutěží v hodu na cíl. Cílem jsou na zemi vyznačené soustředné kruhy o průměru 1 m, 3 m a 5 m. Odhodová čára je pro II. kategorii 10 m, pro III. kategorii 7 m. Každý závodník má 12 pokusů, hází se tenisáky, a zásahy do cíle mají pochopitelně různou hodnotu. V soutěži zvítězí účastník (účastnice), který v součtu hodnot jednotlivých zásahů získá nejvyšší skóre. Pro I. kategorii není soutěž - na základě dřívějších zkušeností - vypsána.
Cyklistické discipliny, náročné na preventivně bezpečnostní opatření, nahrazujeme v programu TOH tzv. cyklistickou jízdou zručnosti. Na ploše určité velikosti se postaví jednoduchá překážková dráha, kterou závodníci a závodnice absolvují individuálně 2x nebo 3x, přičemž nejlepší čas se jim započítává do umístění. Stane-li se, že závodník nepřekoná nějakou překážku, připočte se mu k času příslušné jízdy 10 trestných vteřin nebo tolikrát 10 vteřin, kolikrát "udělal chybu". Soutěž je určena I. kategorii chlapců i dívek a II. kategorii dívek. Chlapci II. kategorie soutěží, jak již bylo řečeno, v "rychlostním bikrosu". Kategorie nejmladších účastníků, u nichž nepředpokládáme ještě plně zvládnutou techniku jízdy na kole, má obdobnou soutěž v "běhu dovednosti".
Úpolové sporty (zápas, judo, box, šerm atp.) připomínáme účastníkům TOH klasickou táborovou soutěží v přetahu lanem. Svým napínavým průběhem a emotivními prožitky patří tato soutěž, jíž se zúčastní všechny kategorie, k nejatraktivnějším v programu TOH.
Jiné symbolické přirovnání snese závěrečná disciplina, kterou se na našich TOH stává vytrvalostní běh. Tradice starověkých i novodobých olympijských her totiž velí zakončovat celou sportovní událost "maratónem". Délka skutečného maratónu je však pro netrénované dospělé borce, natož pro děti, nepřípustná. Proto přizpůsobujeme soutěž podmínkám i požadavkům TOH. Soutěž je uskutečňována formou přespolního běhu - krosu. Délky tratí jsou odstupňovány pro jednotlivé kategorie: nejmladší cca 400 m, střední cca 1200 m, nejstarší (chlapci) cca 4000 m a dívky cca 2500 m. Na počest jednoho z dřívějších hlavních vedoucích tábora, již zesnulého, pořádáme soutěž jako Memoriál dr. Vladimíra Roubíčka.
Součástí programu TOH jsou kromě soutěží v různých pohybových aktivitách také soutěže umělecké a kulturní. Jejich zařazení zdůvodňujeme jednak historickými zkušenostmi antických OH a prvních ročníků novodobých OH (z úspěchů našich umělců připomeňme např. Sukův pochod V nový život), jednak snahou, aby se v TOH mohli prosadit i fyzicky méně zdatní jedinci. Jiným důvodem je i zpestření průběhu TOH.
Soutěž má dvě části: základní a výběrovou. Základní část je určena pro všechny závodníky a závodnice TOH a obsahuje výtvory v oblasti literární, výtvarné a rukodělné. Odevzdané práce s prázdninovou či táborovou tématikou hodnotí tříčlenná komise. Účast je dobrovolná. Protože však soutěž velmi často rozhoduje o konečném pořadí národů, je patrné úsilí jejich vedoucích získat pro činnost všechny členy.
Výběrovou část uskutečňujeme v předvečer posledního olympijského dne jako "Kulturní večer národů". Na tuto akci se jednotlivé národy pečlivě připravují v době, která je k tomu zvlášť vyhrazena. Podstatou se stává vystoupení (scénky, písně, básně, hudební výtvor apod.) vybraných jednotlivců nebo skupin, přičemž každý národ má možnost vystoupit pouze jednou v každé kategorii. Pravidla soutěže stanovují námět (příběhy, události či prožitky z tábora nebo z prázdnin) a časový limit vystoupení, které nesmí přesáhnout 5 minut. Nezávislá pětičlenná porota hodnotí podle určitých kritérií dodržení námětu, původnost (originalitu) a přednes.
Poslední ročníky TOH nesvědčí o příliš velké nápaditosti jak dětí, tak jejich vedoucích i praktikantů. Přesto hodláme soutěž v programu TOH ponechat s vírou, že doba opět podnítí vlastní tvůrčí myšlení a originalitu bez stupidností. Chceme k tomu přispět.
Na TOH se připravujeme už před zahájením tábora. Zhruba v polovině května, kdy jsou v rámci celkových příprav LDT zřejmé všechny potřebné údaje - především personální zajištění, počet dětí a rámcový program tábora -, se schází vedení tábora, aby si upřesnilo podmínky realizace TOH. Následuje tvorba harmonogramu TOH, tj. přesného rozpisu jednotlivých olympijských akcí od losování účastníků do národů a zahajovacího ceremoniálu přes soutěže a disciplíny až po slavnostní zakončení. Harmonogram obsahuje všechny základní potřebné informace: dobu a místo konání, dále označení kategorie závodníků, ředitele soutěží, rozhodčí a jejich pomocníky.
Harmonogram tvoří podklad pro vypracování propozic zařazovaných soutěží. Propozice, upřesňující především pravidla soutěže, způsob hodnocení či bodování do národů, časový průběh soutěže a v případě sportovních her či týmových soutěží i hrací systém, jsou vyhotovovány pro každou kategorii zvlášť. Součástí propozic jsou i startovní (současně výsledkové) listiny koncipované tak, aby odpovídaly zvláštnostem jednotlivých disciplin a aby ředitelům těchto disciplin umožňovaly snadné zpracování výsledků. Jména závodníků či závodnic doplňujeme do těchto listin dodatečně - po losování účastníků do národů.
Důkladná příprava na TOH ještě před zahájením LDT se vyplatí. Vedení tábora se v době jeho konání může věnovat řešení aktuálních problémů a má větší čas nejenom na kontrolní činnost, ale i na další povinnosti, které jsou spojené s dalším programem tábora. Navíc, oddíloví vedoucí, praktikanti a koneckonců i ostatní personál přesně vědí hned od samého začátku pobytu na táboře, co je očekává.
Celkem zařazujeme do programu TOH 15 až 20 olympijských soutěží. Program některých olympijských dnů je organizačně značně náročný, neboť paralelně ve stejnou dobu probíhá v různých kategoriích i několik disciplín. Naši zásadou totiž je, aby všechny děti stále "něco dělaly". Současně však dbáme na to, aby se střídaly aktivity kondičně náročné s méně náročnými. Odpoledne třetího olympijského dne neprobíhají žádné soutěže, ale národy se spolu se svými vedoucími a praktikanty připravují na kulturní večer.
Soutěže, obtížnější na přípravu a průběh vlastní realizace (např. plavání, pádlování), nebo soutěže, v nichž startují všechny kategorie (např. krátké a dlouhé běhy), uskutečňujeme společně. Za přípravu "sportovišť", hladký průběh soutěží, dodání přesných podkladů pro bodování do TOH, napsání diplomů a za vyhlášení výsledků na večerním nástupu národů zodpovídají ředitelé soutěží z řad vedení tábora, oddílových vedoucích a praktikantů.
TOH vždy provází sportovní atmosféra. Nemíníme nalhávat skutečnost, že každý rok se předběžně domlouváme na jednotném výchovném působení, v němž zdůrazňujeme myšlenku fair play se vším, co k tomu patří. "Mezinárodní" vášně potlačujeme hned od samého začátku, účast v soutěžích nadřazujeme nad výsledky, účastníkům vštěpujeme zásadu "fandi, ale ne na úkor poraženého z jiného národa". A že je co řešit, o tom svědčí např. zkušenost, že vedoucí národů musí hned po losování uklidňovat mnohé z dětí, které se dostaly do jiného národa, než by si přály. Úděl losu je však neúprosný a tyto děti brzy poznají, že každý národ "táhne za jeden provaz".
Samotnému zahájení TOH předchází zpravidla beseda, v níž jsou účastníci LDT seznamováni s historií olympijských her a s úspěchy českých i slovenských sportovců. Připomínají se i některé výkony na dosavadních TOH. Jsou zváni význačné osobnosti, např. představitelé fakulty, osobnosti významné svojí činností pro tábor, úspěšní sportovci.
Večer před prvním olympijským dnem, který dopoledne začíná plaváním, zahajujeme TOH slavnostním nástupem, při němž jsou všichni účastníci tábora, včetně vedoucích a praktikantů, oblečeni do svých národních dresů. Převládají barva bílá (symbol čistoty, duchovních hodnot a porozumění) - ATÉNY, modrá (symbol vody, nebe a přátelství) - KORINT, červená (symbol síly, odvahy a pořádku) - SPARTA. Součástí slavnostního zahájení je stručný proslov vedoucího tábora, vztyčení olympijské vlajky, zapálení olympijského ohně, přečtení slibu závodníků a předání vlajek Atén, Korintu a Sparty vlajkonošům zvoleným těmito národy. Po skončení "oficiálního" ceremoniálu se představí jednotlivé kategorie svými pohybovými skladbami a sehraje se exhibiční utkání v basketbale mezi vedoucími a praktikanty.
Výsledky jednotlivých soutěží a průběžné pořadí národů se vyhlašují každý den navečer po přečtení denního rozkazu. Závodníci, kteří se umístili na prvých třech místech, dostávají diplomy a "sladkou odměnu".
O konečném výsledku TOH jsou jejich účastníci informováni při slavnostním zakončení. Při této příležitosti jsou vyhlášeny výsledky poslední soutěže, jíž se symbolicky stává maratón - vytrvalostní (dlouhé) běhy. Následuje předání ceny fair play některému ze závodníků či závodnic za příkladný a čestný čin nad rámec pravidel soutěží a předání cen účastníkům TOH, kteří v jejich průběhu nikdy nestály na stupních vítězů, ale kteří se na reprezentaci myšlenky TOH podíleli neméně úspěšně. Každý národ dostane za svoji účast a snahu v TOH tři velké dorty. Je sejmuta olympijská vlajka, vlajkonoši odevzdají vlajky svých národů a účastníci právě zakončovaných TOH jsou předsedou táborového olympijského výboru - bývá jím tělovýchovný instruktor - vyzváni k účasti na příštích TOH, a tím vlastně i k pobytu na LDT UK-FTVS a HOBBY centra v následujícím roce.